Wychowanie dziecka to nie jest prosta sprawa. Trzeba zadbać o tak wiele: sferę emocjonalną, rozwój umysłowy i fizyczny, oraz mnóstwo innych potrzeb małego dziecka. W dodatku potrzeby te zmieniają się wraz z wiekiem dziecka i jego dorastaniem. Czasami bardzo trudno odnaleźć się rodzicom w gąszczu potrzeb swojego maluszka. Szczególnie, że jak już wspomniałam zmieniają się one bardzo szybko z wiekiem dziecka. Do tego dochodzą do rodziców wszelkie nowinki o tym, co jest niezbędne i co jest najlepsze dla dziecka, aby było ono szczęśliwe. Jak więc odróżnić te właściwe potrzeby od tych narzucanych rodzicom przez różne media, czasopisma i książki? Jest to niestety niezmiennie trudne.
Przede wszystkim najważniejszą rzeczą, której potrzebuje nasze dziecko to miłość. A miłość to nie tylko spełnianie każdej zachcianki dziecka. Miłość to czas spędzany z dzieckiem, to rodzicielska czułość, zaufanie, bliskość, dbanie o jego poczucie bezpieczeństwa, o jego rozwój. Nikt nie może zaprzeczyć, że miłość okazywana dziecku jest najważniejszą potrzebą dziecka i to w każdym wieku.
A co z innymi potrzebami? Jakie rzeczy materialne i potrzeby należy zaspokajać, na co zwrócić szczególną uwagę?
Zabawki.
Małe dziecko- przedszkolak nie potrzebuje całej góry zabawek, a szczególnie tych najmodniejszych, prosto z reklam TV. Przedszkolak potrzebuje zabawek mądrych i dopasowanych do jego potrzeb i możliwości rozwojowych, umysłowych, manualnych. To przede wszystkim puzzle, klocki, piłki, gry planszowe, wszystko to co wpływa korzystnie na jego rozwój.
Edukacja
Okres przedszkolny to okres, kiedy dziecko bardzo intensywnie się rozwija, zdobywa nowe umiejętności, bogaci swój zasób wiedzy. Umysł małego dziecka w tym okresie jest jak ,,gąbka”, która chłonie wiedzę. Dlatego rodzice powinni zadbać o edukację swojej pociechy w tym okresie. To nie tylko przedszkole ma mieć wpływ na rozwój dziecka. A wię, w jaki sposób rodzice mogą zadbać o edukację dziecka? Przede wszystkim należy dziecku kupować książki, które później wspólnie czytają i oglądają. Należy uczyć rozwiązywania zagadek, rebusów, łamigłówek, krzyżówek. Wspólnie z dziećmi każdy rodzic może oglądać wartościowe programy i filmy w TV, należy wybierać takie gry i zabawy komputerowe, które są wartościowe dla dzieci. Uczmy dzieci ,,mądrych rozrywek umysłowych”.
Własny kąt
Nie każda rodzina ma możliwość zapewnienia swojemu dziecku oddzielnego pokoju. Starajmy się jednak, aby nasze maluszki miały swój mały kącik, swoją przestrzeń, miejsce gdzie będzie mógł poukładać swoje zabawki, skarby, odpocząć. Pozwólmy dzieciom podkreślić samodzielnie, że to jest właśnie jego miejsce; może to być dowolny rysunek, naklejki, kolorowe plakaty z wizerunkami bohaterów z bajek. Małe dziecko poczuje się kimś ważnym, wartościowym, podkreśli jego indywidualność, nauczy podejmować decyzje, nauczy odpowiedzialności.
Ruch i świeże powietrze
To od nas rodziców zależy, czy nauczymy dzieci aktywnego wypoczynku. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka, chroni przed chorobami i otyłością. Zabierajmy dzieci na częste wspólne spacery, bieganie, wyjścia na basen, gry i zabawy na świeżym powietrzu, wspólną wycieczkę rowerową. Będzie to niezwykłą atrakcją dla dzieci. Wspólny aktywny wypoczynek ma nie tylko wpływ na rozwój fizyczny, ale również wzmacnia więzy rodzinne, wpływa pozytywnie na rozwój sfery emocjonalnej i społecznej dzieci.
Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek przytoczonych powyżej pomoże w podejmowaniu różnych decyzji dotyczących zaspokajania potrzeb dzieci, choć jak mówił Jan Bosko- ,,wychowanie jest sprawą serca” i tym ,, mądry rodzic” powinien kierować się wychowując swoje dziecko.