Dla rodziców

Rola Dziadków w życiu dziecka

Nadchodzący Dzień Babci i Dziadka to dobra okazja, aby zastanowić się nad tym, jak ważna i potrzebna jest dziecku relacja z jego dziadkami.

Dla najmłodszych dzieci, kontakty z babcią i dziadkiem to chwile, kiedy na spokojnie mogą one poznawać świat. Rodzice, ze względu na liczne obowiązki zawodowe, są często zabiegani, zmęczeni i zniechęceni. Tymczasem dziadkowie mają zarówno dość czasu, jak i cierpliwości, a ponieważ nie zajmują się wnukami na co dzień, są spragnieni kontaktu z nimi. Sytuacja ta sprawia, że babcia i dziadek stają  się niezastąpionymi towarzyszami zabaw. Dają dziecku poczucie, że jest najważniejsze na świecie, poświęcają mu dużo uwagi, chętnie się z nim bawią, kupują zabawki ale przede wszystkim wchodzą w role, których dzieci od nich oczekują.

Ponadto dziadkowie raczą dzieci licznymi opowieściami, które maluchy uwielbiają. Są chodzącą encyklopedią rodzinnej historii. Ich opowiadania (np. o tym, jakim dzieckiem była mama czy tato), legendy, zwyczaje pomagają najmłodszemu pokoleniu umieścić siebie w historii rodzinnej i narodowej.

Dziadkowie mogą również „zarazić” wnuki swoimi zainteresowaniami, co ma oczywiście pozytywny skutek. Dzięki temu dziecko może wzbogacać swoją wiedzę a jednocześnie rozwijać pasje z dziadkami.

Dobra babcia i dobry dziadek są nie do zastąpienia, bowiem dzieci przebywające w ich towarzystwie zbierają doświadczenia, które mogą okazać się najważniejsze w przyszłym życiu. Dzięki starszemu pokoleniu dzieci uczą się dostrzegać różne potrzeby innych ludzi, uczą się szacunku i tolerancji dla nich.

W późniejszych latach babcia i dziadek pomagają wnukom kształtować ich tożsamość i definiować wartości. Dzieci bardzo często zwracają się do dziadków w chwilach trudnych, wtedy kiedy potrzebują pocieszenia, a nie mogą go uzyskać od rodziców. W takich sytuacjach rola babci czy dziadka jest nieoceniona. Dziadkowie stają się wówczas kimś w rodzaju pośrednika między rodzicem, a dzieckiem. Kimś kto potrafi poprowadzić dialog międzypokoleniowy.

Wiedza i umiejętności dziadków, ale przede wszystkim ich życiowe doświadczenie sprawiają, że stają się oni podporą i pomocą. Mają dużą wiedzę na temat postępowania z dziećmi, a przede wszystkim ich wychowania. Mogą wiec służyć podpowiedzą i radą.

Dla dzieci relacje dziadków z ich rodzicami to wzór, jaki będą wprowadzać do stosunków we własnych rodzinach. Warto więc dbać o to, żeby kontakty te były jak najlepsze.

Na koniec należy podkreślić, iż relacja dziadkowie-wnuki jest korzystna również dla babci i dziadka. Bowiem wnuki mobilizują ich do aktywności życiowej oraz sprawiają, że dziadkowie czują się potrzebni. Warto więc wziąć ich pod uwagę, kiedy potrzebujemy pomocy w opiece nad dzieckiem. Czuła i profesjonalnie przygotowana niania z pewnością dobrze zajmie się maluchem, jednak dziadkowie przynoszą ze sobą coś więcej – miłość. A tego nie da się niczym zastąpić.

  • Odsłon: 4830

Telefon

+48 61 426 36 70

Adres email

poczta@siostrygniezno.net

Nasz adres

ul. Lecha 11, 62-200 Gniezno