Dla rodziców

Jak rozmawiać z dziećmi o ich błędach w taki sposób by zachowały wiarę w siebie?

Dzieci popełniwszy jakiś błąd, często mocno to przeżywają. Dobrze jest wytłumaczyć im, że błąd stanowi konsekwencję uczenia się. Czasami popełniamy jakiś błąd; każdemu człowiekowi to się zdarza. Czy chcemy popełniać błędy? Czy nasza intencja to „teraz popełnię błąd” ? Błędy nam się zdarzają, nikt nie robi ich specjalnie. Dlatego, kiedy zdarzy Ci się go popełnić, co robisz? Szukasz dla siebie usprawiedliwienia. Starasz się wytłumaczyć i chcesz, żeby ktoś uznał twoją niewinność (brak złych intencji).

Częściowo masz rację, bo każdy z nich jest naturalnym rezultatem nabywania wiedzy. Popełniasz go, ponieważ jeszcze nie potrafisz czegoś zrobić. Błąd dobrze świadczy o Tobie gdyż oznacza, że chcesz się nauczyć czegoś nowego!

Czy są na świecie ludzie, którzy nigdy nie popełnili błędu? Czy niemowlę może nauczyć się chodzić nie upadając? Gdybyśmy zaczęli unikać błędów, co byśmy osiągnęli? Co by było gdybyś jako niemowlę powiedział sobie „jeszcze nie potrafię chodzić, więc nie będę próbować?” Pamiętaj, nawet jeśli popełnisz błąd nadal jesteś wartościowym człowiekiem.

Czy wiesz, że najwięksi ludzie popełnili najwięcej błędów? Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi! A jaką cenę mieli wszyscy wielcy? Zawsze była przy nich wiara we własne talenty i możliwości, dlatego też nie ustawali w wysiłkach. O tych właśnie ludziach uczysz się dzisiaj w przedszkolu, szkole albo oglądasz ich na ekranie.

W przedszkolu a później w szkole dzieci pozyskują wiedzę z różnych dziedzin co zapewnia im wykształcenie, a w przyszłości zawód i co za tym idzie prestiż społeczny.

Ważne jest również aby nauczyć dzieci zarządzać samymi sobą, swoimi emocjami. Wszyscy uczą się ale nie wszyscy wiedzą, jak pielęgnować pozytywne nastawienie do siebie, nawet w obliczu porażki.

  • Odsłon: 5313

Telefon

+48 61 426 36 70

Adres email

poczta@siostrygniezno.net

Nasz adres

ul. Lecha 11, 62-200 Gniezno